Strona główna
 
Wspomnienia o MARII KOWNACKIEJ, plastelinowym ludziku i nie tylko ...09-09-2009

Przypadająca w tym roku 115 rocznica urodzin (11. 09. 1894 r. – 27. 02. 1982 r.) jest okazją do przybliżenia niezwykłej twórczości Marii Kownackiej oraz jej pracy społecznej jako nauczycielki i bibliotekarki. I właśnie z tej okazji Oddział dla Dzieci przygotował wystawę zatytułowaną „Maria Kownacka, jaką trochę już znamy...” oraz lekcje biblioteczne pt. „Plastuś – plastelinowy przyjaciel”. Na wystawie zaprezentowano życiorys i zdjęcia M. Kownackiej, książki jej autorstwa, znajdujące się w księgozbiorze biblioteki oraz postacie Plastusiów wykonane przez dzieci, uczęszczające na tegoroczne zajęcia wakacyjne w Oddziale dla Dzieci.


Maria Kownacka to ulubiona pisarka kilku pokoleń, autorka znanego „Plastusiowego pamiętnika”. W ciągu swojego długiego i pracowitego życia wzbogaciła sztukę literacką dla dzieci ciekawymi i wciąż popularnymi utworami. Jej dorobek pisarski to ponad 200 pozycji, w tym kilkadziesiąt utworów scenicznych, powieści, opowiadań, zbiorów wierszy i baśni. „Wszystko, co piszę staram się utrzymać w jasnych kolorach, tak aby na dziecięcej budzi wywołać uśmiech” - powiedziała kiedyś Kownacka. Taka też była jej twórczość – przepełniona pogodnym humorem, zabawą, serdecznym stosunkiem do zwierząt i przyrody, a także wzbogacająca świat nie tylko dziecięcego czytelnika w pozytywne przeżycia emocjonalne.

Oprócz pracy pisarskiej, Maria Kownacka była wyjątkową działaczką społeczno – oświatową. Serce i uśmiech miała dla wszystkich dzieci, a szczególnie dla tych, które tego najbardziej potrzebowały, dla ciężko chorych. Spotykała się z nimi wszędzie: w bibliotece, w szkołach i sanatoriach. Dla nich to wymyśliła i rozpowszechniła „teatrzyk supełków”. Kownacka podkreślała, że zaletą tej zabawy jest to, że niewiele ona kosztuje, albo nawet nic, a także, że można zawsze i wszędzie ją realizować – trzeba tylko chcieć. W dowód wdzięczności otrzymała od dzieci Order Uśmiechu za okazane im serce i dobroć.

Nie sposób zapomnieć o plastelinowym ludziku, czyli Plastusiu. Ten ludzik o czerwonym nosku i zielonych spodenkach stała się ulubionym bohaterem wielu pokoleń różnej narodowości, gdyż książki o nim zostały przetłumaczone na wiele języków.

Wystawę można oglądać do 30 września, a zorganizowane grupy zachęcamy do uczestnictwa w lekcjach bibliotecznych, na których dzieci zostaną zapoznane z życiem i twórczością Marii Kownackiej, bohaterami jej książek, a ciekawostką i alternatywą dla współczesnych zabaw i zabawek będzie nauka wykonywania kukiełek supełkowych oraz stworzenia domowego teatrzyku supełkowego. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Oddziałem dla Dzieci: 014 655 93 05.


[ cofnij ] [ fotoreportaż ] [ góra ]
  Copyright © MBP w D.T. 2004  |  Aktualności  Kanał RSS  | Kontakt |