Strona główna
 
Wycieczka bibliotekarzy na Ukrinę 6-8 V 2011r.09-05-2011

Wycieczka bibliotekarzy na Ukrainę była okazją do spotkania z fredrowskimi Rudkami, Drohobyczem Brunona Schulza i z posiadłością Żółkiewskich.


Trasa wycieczki rozpoczęła się od zwiedzenia Rudek, rodowych posiadłości Fredrów, renesansowego Kościoła Wniebowzięcia NMP z XVII-XVIII w. z cudownym obrazem MB Rudeckiej i kaplicą nagrobną Fredrów. Przejeżdżając do Sambora zwiedziliśmy ratusz, Kościół św. Jana Chrzciciela oraz klasztor Jezuitów. Kolejnym atrakcyjnym miejscem Ukrainy jest Drohobycz z pięknym rynkiem Starego Miasta, gotyckim Kościołem św. Bartłomieja, domem w którym żył i tworzył Bruno Schulz. Wędrówka po Ukrainie była okazją, aby pospacerować po alejach zdrojowych uzdrowiska Truskawiec, które leży w malowniczej dolinie na północ od przedgórza Karpat Wschodnich . Jest to miasto o osobliwym pięknie, z kryształowo czystym powietrzem, rozlokowane pośród bajecznych, lesistych zbocz i bystrych rzek. Jako jedno z najdawniejszych uzdrowisk w Europie posiada wiele bogactw przyrodniczych. Pobyt w Truskawcu był okazją do degustacji wód mineralnych np.”Naftusi”. Zmierzając przez ziemie drohobyckie do Lwowa poznaliśmy galicyjskie miasteczka, zabytki świadczące o polskości tego regionu. Atrakcją sobotniego wieczoru był udział w sztuce ”Pajace” Leoncavalla w Operze Lwowskiej.

Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy we Lwowie, zwiedzając rynek z okazałym ratuszem w otoczeniu empirowych fontann i pełnych kolorytu kamieniczek, słynny dworzec Kolei Wiedeńskiej, kościół i klasztor Dominikanów, Katedrę Ormiańską z renesansową kaplicą Boimów, obronny Zespół Klasztorny Bernardynów, Archikatedralny sobór św. Jura we Lwowie, Plac i Pomnik Mickiewicza.
Zwiedzając Cmentarz Łyczakowski odwiedziliśmy groby znanych, polskich pisarzy m. in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej , Stanisława Lema , Władysława Bełzy wraz z Cmentarzem Orląt Lwowskich składając hołd Wielkim Polakom. Zwiedzając Kresy Rzeczpospolitej bibliotekarze uczcili swoje święto. Urok Lwowa i okolic dostarczył niepowtarzalnych wrażeń.
 


[ cofnij ] [ fotoreportaż ] [ góra ]
  Copyright © MBP w D.T. 2004  |  Aktualności  Kanał RSS  | Kontakt |