Strona główna
 
EKSLIBRISY MICKIEWICZOWSKIE w dąbrowskiej Bibliotece    -    07/10/2005

26 listopada 2005 roku mija 150 rocznica śmierci Adama Mickiewicza, poety, pisarza dramatycznego, publicysty i działacza politycznego. Mickiewicz był synem adwokata przy sądach niższych w Nowogródku, ukończył dominikańską szkołę powiatową, po czym wstąpił na uniwersytet wileński, pragnąc zdobyć zawód nauczyciela.

Należał do współzałożycieli Towarzystwa Filomatów - tajnego związku młodzieży akademickiej. W środowisku filomackim powstały pierwsze utwory poetyckie Mickiewicza, późniejszego autora epopei "Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie" oraz "Dziadów". Biografia Mickiewicza jest przykładem losów pierwszego pokolenia Polaków "urodzonych w niewoli", pokolenia romantycznych "zapaleńców", które po wojnach napoleońskich podjęło trud tworzenia nowego sposobu myślenia o świecie, nowej kultury narodowej, a także nowych form walki o niepodległość. To podczas organizowania legionu polskiego w Turcji zmarł poeta 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu. Postać Adama Mickiewicza stała się inspiracją dla grafików do stworzenia artystycznych znaków książkowych.

Włączając się w obchody rocznicy śmierci wieszcza narodowego Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowała wystawę "Ekslibrisy Mickiewiczowskie". Jest to ekspozycja z kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki z Wojcieszowa w powiecie złotoryjskim. Jest on jednym z największych kolekcjonerów ekslibrisów w Polsce, zbiera je od 32 lat, a dziś posiada ich około 50 tysięcy. W swych zbiorach ma około 180 znaków z motywem mickiewiczowskim, 151 z nich można obejrzeć na wystawie w dąbrowskiej bibliotece. Ich autorami jest 51 grafików z 10 krajów, a to Czech, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji i Ukrainy oraz Polski. W zdecydowanej większości prezentowanych ekslibrisów twórcy umieścili portret poety, bądź ryciny przedstawiające pomniki poświęcone pamięci Adama Mickiewicza. Nie brak ekslibrisów z motywami zaczerpniętymi z twórczości poety, jego bajek, wierszy czy "Pana Tadeusza".

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 5 października z udziałem właściciela kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki, władz samorządowych Dąbrowy Tarnowskiej, dyrektorów instytucji oraz prezesów stowarzyszeń działających na terenie miasta. W spotkaniu udział wziął także jeden z twórców ekslibrisów zgromadzonych na wystawie - artysta Jerzy Napieracz. Nie zabrakło także młodzieży oraz przyjaciół biblioteki. Obecnych na spotkaniu w nastrój mickiewiczowski wprowadziła mgr Marta Chrabąszcz, wygłaszając wykład "Małe ojczyzny" w życiu i twórczości Adama Mickiewicza.

Z okazji otwarcia ekspozycji Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej wydała katalog wystawy "Ekslibrisy Mickiewiczowskie".

Miniaturowe dzieła sztuki graficznej można zwiedzać w dąbrowskiej bibliotece do końca listopada. Organizatorzy pragną by wystawa przybliżyła czytelnikom, szczególnie młodzieży szkolnej, postać narodowego wieszcza oraz jego dzieło, które stało się częścią naszej narodowej świadomości, zaś jego utwory towarzyszą nam od dzieciństwa.


[ cofnij ] [ fotoreportaż ] [ góra ]
  Copyright © MBP w D.T. 2004  | Aktualności  Kanał RSS  | Kontakt |